Help Our Work
Help Our Work
DONATE

اصول و خطوط کاری رسانه‌ی رخشانه

این چارچوب راهنما، رهنمود و اصول کلی است که برای همه‌‌ی بخش‌های رسانه‌ی رخشانه قابل اجرا و ملاک‌ عمل‌ است. هدف از تنظیم این اصول، ترسیم خطوط حرفه‌ای کار تیم رسانه‌ی رخشانه، تنظیم راهنما برای همکاران و روشن ‌ساختن توقعات مخاطبان است.

رسانه‌ی رخشانه به کار حرفه‌ای، مستقل، روزآمد، خلاق و منطبق با معیارهای جهانی خبررسانی و روزنامه‌نگاری متعهد است. پایبندی به این تعهد، سرمایه‌ی اصلی رسانه‌ی رخشانه و مهم‌ترین ابزار آن برای جلب اعتماد و تأثیرگذاری در میان مخاطبان است. برای رسیدن به این هدف باید اصول زیر توسط همه‌ی دست‌اندرکاران به صورت جدی در نظر گرفته شود. همکاران رسانه‌‌ی رخشانه اعم از مسوولان، دست‌اندرکاران، تهیه‌کنندگان و خبرنگاران مکلف به رعایت آن بوده و باید این رهنمود را مبنای کار خود قرار دهند.

۱- دقت

خبرنگاران ما با دقت و بی‌طرفی گزارش می‌دهند.

با هرکسی که در نوشتن گزارش سهم می‌گیرد، با انصاف رفتار می‌شود و گزارش‌نویس مکلف است تا از ماهیت گزارش و نحوه‌ی استفاده از کلمات و تصویرها اطمینان دهد.

در مواردی که ادعاهای متضاد وجود داشته باشد، تمام تلاش برای دریافت جنبه‌های مختلف موضوع و انعکاس آن‌ها به شیوه‌ی منصفانه و متعادل انجام خواهد شد.

۲- هویت ناشناس

کارمندان رسانه‌ی رخشانه در محیطی قرار دارند که اغلب از نگاه روحی و جسمی تهدید‌ کننده است. این وضعیت هم در مورد کارمندان و هم منابع صدق می‌کند. آن‌ها به خطرهایی که منابع یا مصاحبه‌شوندگان را در معرض خطر قرار می‌دهند، توجه خواهند داشت. در این شرایط، ناشناس ماندن خبرنگاران، سردبیران و مترجمانی که برای رسانه‌ی رخشانه کار می‌کنند نیز الزامی است.

در صورت نیاز و مصلحت مسوولان رسانه‌ی رخشانه، در مورد هویت‌های ناشناس، توضحات لازم داده خواهد شد.

۳- کودکان

هنگام مصاحبه با کودکان(زیر ۱۶ سال) ابتدا از والدین یا سرپرست آن‌ها اجازه گرفته می‌شود.

۴- شکایات

ما همه‌ی شکایات را جدی می‌گیریم و سعی می‌کنیم که به موقع به آن‌ها رسیدگی کنیم. هر گونه نگرانی را می‌توان از طریق ایمیل به آدرس editor@rukhshana.com به تیم ویراستاران ما ارسال کرد.

۵- حق کپی‌رایت و سرقت علمی و ادبی

آثار نویسندگان یا نهادهای دیگر به وضوح ارجاع داده می‌شود.

کار خبرنگاران ما صرفاً حرف خودشان خواهد بود.

۶- اصلاحات

اصلاحات باید پس از بررسی و به موقع انجام شود. بنا به صلاح‌دید ویراستار،‌ تصحیح در قسمت بالای گزارش یا در صفحه‌ی اصلی وب سایت گذاشته می‌شود.

۷- تصاویر دل‌خراش

انتشار مطالبی که محتوای زننده و دل‌خراش داشته باشند، مثل: عکس/فیلم جسد، بدن خون‌آلود، یا نمایش بیش از حد خشونت یا مواردی که به مخاطب آسیب برساند، در نظر گرفته می‌شود.

۸- سخنان تنفرآمیز

رسانه‌ی رخشانه مخالف هر گونه سخن نفرت‌‌انگیز است. نفرت قومی، مذهبی، منطقه‌ای و نفرت جنسیتی همه به عنوان سخنان نفرت‌آمیز پنداشته می‌شود. در این‌جا به هر نحوی از ترویج خشونت جلوگیری می‌شود.

۹- استقلالیت

رسانه‌ی رخشانه متعهد به گزارش‌دهی جسورانه و شجاعانه است که تحت تأثیر هیچ‌گونه مداخلات یا تهدیدات سیاسی نباشد.

ما یک موسسه‌ی خیریه هستیم که در کمیسیون خیریه‌ی بریتانیا ثبت شده است و امور مالی ما از طریق گزارش سالانه برای بررسی عمومی باز است. پذیرش حمایت مالی به معنای تایید ضمنی یا واقعی اهداء‌کنندگان محصولات، خدمات یا نظرات آن‌ها نیست.

خبرنگاران رسانه‌ی رخشانه در مورد هرگونه تضاد منافع احتمالی با مدیران خود شفاف بوده و هدیه، رشوت یا دیگر امتیازات مالی یا غیر مالی، از منابع خارجی را بدون اعلامیه‌ی رسمی نمی‌پذیرد.

خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ی رخشانه بی‌طرف و عاری از هرگونه تعصب مذهبی، قومی، منطقه‌ای یا ایدئولوژیک خواهند بود. از آن‌ها انتظار می‌رود تا در تمام مراحل گزارش‌دهی، فرضیات و پیش‌داوری‌ها را کنار بگذارند.

۱۰- شفافیت

ما با خوانندگان خود روراست و صادق خواهیم بود. در صورتی‌که ادعای جدی قابل تأیید نباشد، ما وضاحت خواهیم داد و در مورد توضیحات محدودیت‌های گزارش‌دهی خبرنگاران و مصاحبه‌شوندگان شفاف خواهیم بود. به عنوان مثال، در مواردی که به دلایل امنیتی قادر به استفاده از نام واقعی افراد نبودیم، موضوع را به صراحت در متن خبر و گزارش ذکر می‌کنیم.